ابراهیم صفایی مورخ ملایری

ابراهیم صفایی از مورخین مشهوری است که کتاب‌های متعددی در زمینه‌ی تاریخ مشروطه و تاریخ قاجار نوشته است. او اصالتاً اهل ملایر است و در سال 1339 کتاب ارزشمندی با نام «تاریخ ملایر» منتشر کرده است. این اثر مختصر ابراهیم صفایی در عین حال که نخستین تحقیق تاریخی پیرامون تاریخچه‌ی ملایر است، تا امروز نیز از حیث دقت نظر تاریخی بی رقیب باقی مانده است و هیچ کتاب دیگری نتوانسته است در این زمینه با آن رقابت کند. در این کتاب اطلاعات تاریخی دقیقی در خصوص حضور سیف‌الدوله در ملایر، وضعیت ملایر در جنگ جهانی اول و تاریخچه روحانیون ملایر وجود دارد.

اطلاعیه انتشار تاریخ ملایر

اطلاعیه‌ی انتشار کتاب تاریخ ملایر، نشریه ارمغان، فروردین 1340 شمسی

من در گفتگو با جناب آقای ناصر حسن‌زاده (از مجموعه‌داران اسناد تاریخی) شنیدم که آقای ابراهیم صفایی در اواخر عمر قصد داشت کتاب «تاریخ ملایر» را با اسناد و اطلاعات جدیدتری منتشر کند. متأسفانه وضعیت معیشتی نامناسب به او اجازه‌ی این کار را نداد و  در اواخر عمر، مجبور شد دست‌نوشته‌ها و یادداشت‌های تکمیلی‌اش درباره‌ی تاریخ ملایر را بفروشد. آقای حسن‌زاده گفتند که این دست‌نوشته‌ها هم‌اکنون نزد ایشان است.

تیتر یکی از آخرین مصاحبه‌های ابراهیم صفایی این بود: «با شصت جلد کتاب، حتی از پس هزینه‌های درمانم بر نمی‌آیم»! اگر تحملش را دارید، این مطلب غم‌انگیز را (مربوط به سال 1384) در خبرگزاری مهر بخوانید: لینک.

او می‌گوید: «بیش از يك سال است كه به خاطر مشكل چشم‌هايم به هيچ عنوان حق مطالعه يا نوشتن را ندارم و با وجود اينكه تاكنون سه كتاب از خاطراتم چاپ شده، اما هنوز خاطراتم را با رجال بزرگ تاريخ صدساله‌ی اخیر ايران مكتوب نكرده‌ام و ديگر توان نگارشش را هم ندارم».

ابراهیم صفایی دستی هم بر آتش شعر و ترانه داشت و ترانه‌ی معروف «سیمین بری» سروده‌ی اوست. این موسیقی عاشقانه را با آهنگسازی و صدای جمشید شیبانی بشنوید:

هم جان و هم جانانه‌ای امّا…
در دلبری افسانه‌ای امّا…
امّا ز من بیگانه‌ای امّا…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید